اخبار گردشگری

شرایط حضور زائران حج ۱۴۰۱

به نقل از ایسنا، طاهر درودی درباره زمان معاینه زائران ایرانی حج تمتع گفت: «هرچند عربستان سعودی دیر اعلام کرده که دیگر کشورها هم می‌توانند در مناسک حج حضور داشته باشند، اما باز هم زمان دقیقی را برای انجام معاینات پزشکی اعلام نکرده است.»

معاون حج و عمره مرکز پزشکی حج‌وزیارت جمعیت هلال‌احمر گفت: «برای انجام معاینات زمان زیادی نداریم و باید در یک بازه زمانی محدود این معاینات انجام شوند. همچنین سازمان حج‌وزیارت باید فهرست زائران و کاروان‌ها را در اختیار ما قرار دهد تا پزشکان کاروان‌ها را معرفی کنیم.»

او همچنین گفت: «فراخوان پزشکان برای انجام معاینات پزشکی، ۷ اردیبهشت اعلام شده و ترجیح بر این است از پزشکانی که سال ۹۹ معاینات پزشکی را انجام داده‌اند، اما به دلیل برگزارنشدن مراسم حج، اعزام نشدند، دعوت کنیم.»

حج و زیارت در شرایط کرونا

درودی در ادامه از مشخص‌شدن تکلیف پزشکانی که قرار است معاینات پزشکی را انجام دهند، تا پایان هفته اطلاع داد و از انجام اقدامات لازم در این فرصت کم باقی‌مانده، اظهار امیدواری کرد.

معاون حج و عمره مرکز پزشکی حج‌وزیارت درباره تغییر فهرست دارویی با توجه به شرایط کرونا گفت: «فهرست دارویی ما نسبت به سال‌های قبل تغییر خواهد کرد و داروهایی که برای بیماری‌های تنفسی مورد نیاز است، همراه کاروان‌ها خواهیم برد.»

داروها را در ساله‌های گذشته از قبل خریداری، بسته‌بندی و به عربستان ارسال می‌کردیم، اما امسال به دلیل محدودیت زمانی، در حال مذاکره با عربستان هستیم که ببینیم آیا می‌توانیم داروها را انتقال دهیم.

در ادامه درودی بیان کرد اگر این امکان وجود داشته باشد، داروها را از ایران خریده و به عربستان ارسال می‌کنیم، در غیر این صورت باید داروها را از عربستان تهیه کرد.

معاون حج و عمره مرکز پزشکی حج‌وزیارت درباره حج هوشمندی که عربستان از آن یاد می‌کند صحبت کرد و گفت: «منظور از حج هوشمند، این است که اطلاعات زائران در کشور مبدا، در سامانه‌های الکترونیکی که عربستان راه‌اندازی کرده، ثبت شود.»

درودی گفت: «اطلاعات پزشکی زائران را سال‌های قبل هم ثبت می‌کردیم. حتی قبل از درخواست وزارت بهداشت، پرونده الکترونیک پزشکی تهیه می‌شد. البته هنوز عربستان درباره نحوه ثبت این داده‌ها در سامانه‌های آنها، اطلاعیه‌ای صادر نکرده است، اما طبق روالی که سال های گذشته داشتیم و به‌صورت الکترونیک اطلاعات پزشکی زائران را ثبت می‌کردیم، همچنان برقرار است.»

درودی طبق اطلاعیه پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال احمر، درباره اینکه زائران باید چند دوز واکسن تزریق کرده باشند، افزود: «عربستان سعودی اعلام کرده که زائران حداقل باید دو دوز واکسن را دریافت کرده باشند، اما از آنجایی که تزریق دوز سوم ایمنی بیشتری همراه دارد، توصیه می‌کنیم زائران سال ۱۴۰۱، دوز سوم را نیز تزریق کنند.»

گفتن این نکته خالی از لطف نیست که امسال ۳۹ هزار و ۶۳۵ زائر ایرانی مسافر عربستان هستند تا در مراسم حج تمتع شرکت کنند.

Tags: , , , , , , ,

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

آغاز به کار مجدد قطار گردشگری مازندران همزمان با افتتاحیه رویداد ساری ۲۰۲۲
نخستین کشتی کروز ۱۷۰۰ نفره کشور

تور یکروزه پلنگ دره | ۰۲.۰۶.۰۳

تور یکروزه آبشار ترز | ۰۲.۰۶.۰۳

تور ییلاق سوباتان | دو روزه ۰۲.۰۶.۰۲

تور آبشار ترز | یکروزه ۰۲.۰۴.۱۶

تور پلنگ دره | یکروزه ۰۲.۰۴.۱۶

تور رفتینگ | یکروزه ۰۲.۰۴.۱۶

تور آبشار جلسنگ | یکروزه ۰۲.۰۴.۰۲

تور پلنگ دره | یکروزه ۰۲.۰۴.۰۲

تور رفتینگ | یکروزه ۰۲.۰۳.۱۹

تور گلاب گیری | یکروزه ۰۲.۰۳.۰۵

فهرست