اخبار گردشگری

آمار گردشگری ایران اعلام شد

بر اساس آخرین آمار معاونت گردشگری کشور از آمار گردشگری ایران ۱۴۰۲، در ۲ ماه نخست سال جاری درمجموع ۸۵۰ هزار و ۱۴۱ گردشگر وارد کشور شده‌اند.

همچنین طبق گزارش ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر، در تعطیلات نوروز ۱۴۰۲ درمجموع ۵۷.۱ میلیون نفر شب اقامت و سفر داخلی ثبت شده که نسبت به‌مدت مشابه سال گذشته، ۱۷ درصد رشد کرده است.

با این وجود، تا ۳۰ خرداد ۱۴۰۲ هنوز آمار گردشگری خروجی و گردشگری داخلی ایران در سال ۱۴۰۲ اعلام نشده است. 

آمار گردشگران ورودی به ایران ۱۴۰۲

بر اساس آخرین بولتن خبری معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی و گردشگری کشور که در اول مرداد ۱۴۰۲ در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته است، در فروردین و اردیبهشت ۱۴۰۲، درمجموع ۸۵۰ هزار و ۱۴۱ گردشگر خارجی وارد کشور شده‌اند.

طبق این گزارش، در فروردین ۱۴۰۲ درمجموع ۳۱۲ هزار و ۲۷۳ گردشگر وارد ایران شده‌اند که این تعداد نسبت به دوره مشابه سال قبل، ۴۴.۴ درصد رشد داشته است. در اردیبهشت ۱۴۰۲ نیز، ۵۳۷ هزار و ۸۶۸ گردشگر وارد کشور شده‌اند که این تعداد نیز نسبت به دوره مشابه سال قبل، ۶۷ درصد رشد را تجربه کرده است.

همچنین به استناد همین گزارش، در سال ۱۴۰۱ درمجموع ۴ میلیون و ۲۳۰ هزار و ۵۶۸ گردشگر وارد ایران شده‌اند که این تعداد نسبت به سال ۱۴۰۰، ۱۳۷.۲ درصد رشد داشته است.

آخرین گزارش سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) از تعداد گردشگران ورودی به ایران نیز مربوط به سال ۲۰۲۲ میلادی است و هنوز آمار گردشگران ورودی به ایران در سال ۱۴۰۲ اعلام نشده است. طبق این گزارش که در می ۲۰۲۳ میلادی (اردیبهشت ۱۴۰۱) منتشر شده، تعداد گردشگران ورودی به ایران در سال ۲۰۲۲ میلادی، ۴.۱ میلیون نفر بوده که نسبت به سال ۲۰۲۱ میلادی، ۳۱۵ درصد رشد کرده است.

آمار سفرهای خارجی ایرانیان ۱۴۰۲

آخرین گزارش مدیرکل توسعه گردشگری داخلی وزارت گردشگری از آمار سفرهای خارجی ایرانیان مربوط به نوروز ۱۴۰۲ است که نشان می‌دهد، بیش از یک میلیون ایرانی در تعطیلات نوروز ۱۴۰۲ به خارج از کشور سفر کردند. به‌گفته مصطفی فاطمی، در تعطیلات نوروز ۱۴۰۲، خروج ۳۵۰ هزار نفر از مسیر هوایی و ۸۷۰ هزار نفر از مرزهای زمینی به خارج از کشور ثبت شده است. وی اشاره‌ای به مقصد این مسافران نکرده اما گفته است: «به‌طور سنتی، محتمل است که بیشترین سفرها به مقصد ترکیه بوده باشد.»

اما آخرین آمار سالانه سفرهای خارجی ایرانیان به‌صورت جامع، مربوط به گزارش مرکز آمار در سال ۱۴۰۰ است و هنوز آمار سفرهای خارجی ایرانیان در سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ اعلام نشده. طبق این گزارش، سهم سفرهای خروجی خانوارهای ایرانی در سال ۱۴۰۰، تنها ۴۸ هزار و ۴۰۳ سفر، یعنی کمتر از ۰.۰۲ درصد کل سفرها بوده است.

آمار گردشگری داخلی ایران ۱۴۰۲

آخرین گزارش آمار گردشگری داخلی ایران که به‌صورت جامع از سوی مرکز ملی آمار ایران در ۲۱ آبان ۱۴۰۱ منتشر شده، آمار گردشگری داخلی ایران در سال ۱۴۰۰ را نشان می‌دهد و هنوز آمار گردشگری داخلی ایران در سال ۱۴۰۲ اعلام نشده است.

بر اساس گزارش مرکز آمار از گردشگری داخلی ایران در سال ۱۴۰۰، حدود ۵۵ میلیون ایرانی، معادل ۱۸ میلیون و ۵۱۳ هزار و ۴۴۹ خانوار، در سال ۱۴۰۰ به سفر نرفته‌اند و از مجموع ۲۶ میلیون و ۳۰۱ هزار و ۶۷۰ خانوار ایرانی، تنها ۷ میلیون و ۸۰۰ هزار خانوار، معادل حدود ۳۰ درصد خانوارها، حداقل یک سفر داشته‌اند.

با این وجود آمار سفرهای نوروزی ۱۴۰۲ از رشد گردشگری داخلی خبر می‌دهد. طبق اعلام ستاد هماهنگی خدمات سفر، از ۲۵ اسفندماه ۱۴۰۱ تا ۱۵ فروردین‌ ۱۴۰۲، درمجموع ۵۷.۱ میلیون نفر شب اقامت ثبت شده که نسبت به‌مدت مشابه سال گذشته، ۱۷ درصد رشد کرده است.

آمار گردشگری ایران به تفکیک استان ۱۴۰۲

آمار گردشگری ایران به تفکیک استان در سال ۱۴۰۲ تا لحظه انتشار گزارش اعلام نشده و آخرین گزارش آمار گردشگری داخلی ایران متعلق به سال ۱۴۰۰ است.

بر این اساس، ۱۰ استان مازندران، تهران، خراسان رضوی، فارس، اصفهان، گیلان، کرمان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و خوزستان به‌ترتیب بیشترین تعداد مسافر داخلی در سال ۱۴۰۰ را داشته‌اند.

اما طبق اعلام دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر از آمار سفرهای نوروزی ۱۴۰۲، از ۲۵ اسفند ۱۴۰۱ تا ۱۵ فروردین‌ ۱۴۰۲، استان‌های مازندران، گیلان، خراسان رضوی، هرمزگان، خوزستان، بوشهر، فارس، اصفهان و آذربایجان شرقی به‌ترتیب بیشترین تعداد مسافر را داشتند.

به استناد همین گزارش، از ۲۵ اسفند ۱۴۰۱ تا ۱۵ فروردین‌ ۱۴۰۲، استان‌های تهران، البرز، خراسان رضوی، فارس، اصفهان، مازندران، آذربایجان شرقی، خوزستان، گیلان و کرمان، ۱۰ استان نخستی بودند که بیشترین سهم را در فرستادن مسافر در نوروز ۱۴۰۲ داشتند و به عبارتی استان‌های مسافر فرست بودند.

آمار سفرهای نوروزی ایرانیان در ۱۴۰۲

بر اساس اعلام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، آمار سفرهای ایرانیان در تعطیلات نوروز ۱۴۰۲، نسبت به‌مدت مشابه سال قبل، رشد داشته است.

طبق گزارش دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر، از ۲۵ اسفندماه ۱۴۰۱ تا ۱۵ فروردین‌ ۱۴۰۲، درمجموع، ۵۷ میلیون و ۱۱۸ هزار و ۱۲۳ شب اقامت در سراسر کشور ثبت شده که به نسبت سال گذشته، حدود ۱۷ درصد افزایش یافته است.

از میان آمار کلی اقامت، ۱۱ میلیون و ۶۰۰ هزار شب اقامت، در مراکز اقامتی رسمی ثبت شده که رشدی را به نسبت سال ۱۴۰۱ نشان نمی‌دهد. میانگین ضریب اشغال اقامتگاه‌های رسمی در تعطیلات نوروز ۱۴۰۲ نیز حدود ۶۶ درصد بوده است.

همچنین طبق این گزارش، استان‌های ایلام، اردبیل، آذربایجان‌شرقی، گلستان، گیلان، خراسان شمالی، سیستان‌وبلوچستان، هرمزگان و کهگیلویه‌وبویراحمد، به‌ترتیب بیشترین رشد اقامت را در تعطیلات نوروز ۱۴۰۲ تجربه کردند.

بیشترین اقامت رسمی نیز در استان‌های خراسان رضوی، هرمزگان، گیلان، فارس، مازندران، اصفهان، اردبیل، تهران، گلستان، بوشهر، آذربایجان شرقی، یزد، کرمان، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان ثبت شده است.

استان‌های تهران، البرز، مرکزی، قم، قزوین، اصفهان، مازندران، فارس، ایلام و همدان، نیز به‌ترتیب بیشترین تردد را داشته‌اند.

همچنین در نوروز ۱۴۰۲، از مجموع ۲۶۸ موزه، ۱۵۳ پایگاه میراث ملی و جهانی و ۳۵ بنای تاریخی در ۲۵۵ مرکز در اختیار وزارت میراث فرهنگی، رقم ۶ میلیون بازدید ثبت‌شده و مجموعه فرهنگی و تاریخی حافظیه شیراز، با ۴۵۰ هزار بازدید، جایگاه اول بازدیدهای نوروزی را به‌خود اختصاص داده است و پس از آن تخت جمشید، مجموعه فرهنگی تاریخی سعدیه، میراث جهانی باغ فین، مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد، ارگ کریمخانی، پاسارگاد، چهل‌ستون، عالی قاپو، قلعه فلک الافلاک و کاخ گلستان در رتبه‌های دوم تا دهم قرار دارند.

آمار گردشگری بین‌المللی سال ۲۰۲۳ میلادی

آخرین گزارش سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) از آمار گردشگری بین‌المللی که در ماه می ۲۰۲۳ میلادی منتشر شده، تعداد گردشگران بین‌المللی در ۳ ماهه اول سال ۲۰۲۳ میلادی را نشان می‌دهد.

بر اساس این گزارش حدود ۲۳۵ میلیون گردشگر، در ۳ ماهه اول سال ۲۰۲۳ میلادی سفرهای بین‌المللی داشته‌اند که ۲ برابر بیشتر از مدت مشابه سال ۲۰۲۲ میلادی است. همچنین تعداد گردشگران ورودی بین‌المللی در ۳ ماهه اول سال ۲۰۲۳ میلادی، به ۸۰ درصد سطح قبل از همه‌گیری کرونا رسیده است.

طبق گزارش UNWTO، خاورمیانه تنها منطقه‌ای است که در ۳ ماهه اول سال ۲۰۲۳ میلادی، تعداد وروردی‌های بین‌المللی آن از سال ۲۰۱۹ میلادی نیز فراتر رفته و نسبت به آن زمان، ۱۵ درصد رشد کرده و قوی‌ترین عملکرد را داشته است.

پس از خاورمیانه، اروپا با رسیدن به میزان ۹۰ درصد قبل از همه‌گیری، در جایگاه دوم قرار گرفته است. آفریقا با ۸۸ درصد و قاره آمریکا نیز با حدود ۸۵ درصد از سطح گردشگران ورودی‌ بین‌المللی سال ۲۰۱۹ میلادی، در رتبه‌های بعدی قرار دارند. منطقه آسیا و اقیانوسیه نیز تنها موفق شده به ۵۴ درصد سطح سال ۲۰۱۹ میلادی برسد.

Tags: , , , , , , , ,

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

رقابت هشت روستای ایران برای کسب عنوان بهترین روستای جهان
دریافت ویزای الکترونیک روسیه برای ایرانیان

تور یکروزه پلنگ دره | ۰۲.۰۶.۰۳

تور یکروزه آبشار ترز | ۰۲.۰۶.۰۳

تور ییلاق سوباتان | دو روزه ۰۲.۰۶.۰۲

تور آبشار ترز | یکروزه ۰۲.۰۴.۱۶

تور پلنگ دره | یکروزه ۰۲.۰۴.۱۶

تور رفتینگ | یکروزه ۰۲.۰۴.۱۶

تور آبشار جلسنگ | یکروزه ۰۲.۰۴.۰۲

تور پلنگ دره | یکروزه ۰۲.۰۴.۰۲

تور رفتینگ | یکروزه ۰۲.۰۳.۱۹

تور گلاب گیری | یکروزه ۰۲.۰۳.۰۵

فهرست