اخبار گردشگری

کشف شواهد سکونت انسان‌ اولیه در جزیره هرمز

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان هرمزگان از کشف شواهدی در خصوص سکونت انسان اولیه به قدمت بیش از ۴۰ هزار سال در جزیره هرمز خبر داد.
سهراب بناوند، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان هرمزگان اعلام کرد که شواهدی با قدمت ۴۰ هزارسال مبنی بر سکونت انسان‌ اولیه در جزیره هرمز به‌دست آمده است. این شواهد شامل پراکندگی قابل‌توجهی از دست‌ساخته‌های سنگی روی یک پادگانه دریایی (تراس ساحلی)، در مستندنگاری محوطه «چند درخت» جزیره هرمز. است. وی در این رابطه اظهار کرد:
با توجه به مشاهدات باستان‌شناسان از ویژگی‌های فن‌آوری و گونه‌شناختی، و استفاده از تکنیک «لوالوا»، مشخص شد محوطه «چند درخت» مربوط به دوره پارینه‌سنگی میانی است.
بناوند تکنیک لوالوا را نوعی ساخت ابزار در دوره پارینه سنگی میانی دانست و اذعان داشت:
دوره پارینه سنگی میانی، دوره‌ای هم‌زمان با حضور انسان نئاندرتال و احتمالا انسان هوشمند باستانی در ایران است که حدود ۲۰۰ هزار سال پیش آغاز شده و حدود ۴۰ هزار سال پیش به پایان رسیده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان هرمزگان با اشاره به اهمیت اکتشاف اخیر، حفظ این محوطه و منظر زیست‌محیطی آن و انجام پژوهش‌های بیشتر در این بخش از سواحل شرقی جزیره هرمز را یکی از اهداف پژوهشی ـ حفاظتی این اداره کل عنوان کرد و گفت:
محوطه چند درخت، نخستین مدرک از دوره پارینه‌سنگی در جزیره هرمز و پس از محوطه بام قشم، دومین مدرک از این دوره در جزایر خلیج فارس است.
شایان ذکر است که حدود پنج سال پیش نیز شواهدی از حضور انسان‌های اولیه در منطقه بام قشم، حدفاصل روستای طبل و سلخ جزیره کشف شد. این اکتشاف‌ها از اهمیت بسیاری در مطالعات تاریخی و باستان‌شناسی دارد؛ چراکه پیش از این تصور می‌شد که انسان‌های اولیه «نئاندرتال» و «نئونئاندرتال» پس از پیدایش در قاره آفریقا، به‌سمت اروپا عزیمت کرده‌اند؛ در حالی که یافته‌های باستان‌شناسان در سال ۹۶ نمایان می‌سازد انسان‌های اولیه به دو دسته تقسیم شده‌اند و بخشی به‌سمت قاره اروپا و بخشی دیگر به جزیره قشم کنونی حرکت و از این‌ نقطه به دیگر مناطق قاره آسیا عزیمت کرده‌اند.
Tags: , , , , , , , , ,

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

شوشتر، یزد و ماسوله «شهر کامل» ایران لقب گرفتند
افزایش ساعت بازدید از برج میلاد تا ۱۲ بامداد

تور یکروزه پلنگ دره | ۰۲.۰۶.۰۳

تور یکروزه آبشار ترز | ۰۲.۰۶.۰۳

تور ییلاق سوباتان | دو روزه ۰۲.۰۶.۰۲

تور آبشار ترز | یکروزه ۰۲.۰۴.۱۶

تور پلنگ دره | یکروزه ۰۲.۰۴.۱۶

تور رفتینگ | یکروزه ۰۲.۰۴.۱۶

تور آبشار جلسنگ | یکروزه ۰۲.۰۴.۰۲

تور پلنگ دره | یکروزه ۰۲.۰۴.۰۲

تور رفتینگ | یکروزه ۰۲.۰۳.۱۹

تور گلاب گیری | یکروزه ۰۲.۰۳.۰۵

فهرست