وبلاگ

نکاتی برای خانم‌هایی که تنها سفر می‌کنند

سفر کردن به تنهایی لذت‌های خاص خود را دارد. بسیاری از افراد بنا بر شخصیت خود یا به اقتضای سن و شرایطی که دارند، ترجیح می‌دهند حداقل برخی از مواقع به تنهایی سفر کنند. اما وقتی صحبت از تنها سفر کردن خانم‌ها می‌شود قضیه کمی متفاوت می‌شود. دلیل آن هم آسیب‌پذیری بیشتر زنان نسبت به مردان در طول سفر است. البته جالب است بدانید که این آسیب‌ها و محدودیت‌ها تنها خاص زنان در کشوری خاص نیست بلکه در تمام کشورهای دنیا، بر سر این موضوع توافق وجود دارد. با این حال، مسافرت خانم‌ها به صورت تنها در بسیاری از کشورها به راحتی صورت می‌گیرد. دلیل آن علاوه بر ایجاد مکانیسم‌های قانونی و امنیتی توسط حکومت آن کشورها، رعایت نکاتی از سوی خود خانم‌ها است. نکاتی که بهتر است هر خانمی با آن آشنا باشد و در طول سفر آنها را به کار ببندد. در اینجا به نظر ما ۶ نکته مهم وجود دارد که می‌تواند راهنمای یک سفر ایمن برای خانم‌هایی باشد که به تنهایی سفر می‌کنند.

تحقیق، تحقیق، تحقیق

اولین اصل مهم برای یک خانم در سفر به شکل تنهایی، تحقیق است. اگرچه ممکن است فکر کنید برنامه‌ریزی قبلی ضرورتی ندارد، اما زمانی که به تنهایی سفر می‌کنید یک تحقیق اساسی ضروری است تا بتوانید ایمن بمانید و از خطر دور باشید. توصیه برتر این است که حداقل دو شب اول اقامت را رزرو کنید و مطمئن شوید که نوع محله‌ای را که در آن اقامت خواهید کرد امنیت کافی دارد. علاوه بر آن حتی اگر اینترنتی اقامتگاه خود را رزرو می کنید مطمئن شوید و هزینه های خود را با درگاه پرداخت هوشمند و ایمن پرداخت کنید.
دومین موضوعی که باید به آن توجه داشته باشید این است که چگونه به محل اقامت خود خواهید رسید؟ فرودگاه، ایستگاه قطار، یا ایستگاه اتوبوس؟ به چه مقدار ارز محلی نیاز دارید و آیا بهتر است آن را یک بار در مقصد خود تهیه کنید یا قبل از خروج از خانه؟ آیا خطرات احتمالی در مکان‌های خاص یا در زمان‌های خاصی از روز برای مسافران زن وجود دارد؟ اینها همه چیزهایی است که باید قبل از شروع سفر در نظر بگیرید، بنابراین به اندازه کافی برای همه احتمالات آماده باشید.

سعی کنید تا حد امکان نامحسوس باقی بمانید

منظور از نامحسوس ماندن عدم انجام کارهایی است که می‌تواند باعث جلب توجه دیگران به سمت شما شود. وقتی به تنهایی سفر می‌کنید، بهتر است سعی کنید «زیر رادار» بمانید. (به‌ویژه در برابر افراد محلی بداخلاق جنس مخالف) مثلا در زمانی که تنهایی سفر می‌کنید خوب است کارهایی مثل شیرین زبانی را کنار بگذارید تا باعث سو برداشت دیگران نسبت به خود شوید.
این موضوع به معنای پایبندی به هنجارهای فرهنگی نیز است، به ویژه در مورد نحوه لباس پوشیدن. بنابراین، بهتر است پوشیدگی لازم را به خصوص متناسب با فرهنگ جایی که به آن سفر کرده‌اید داشته باشید تا نه تنها از این طریق به فرهنگ محلی احترام بگذارد، بلکه توجه منفی یا آزار و اذیت را نیز از خود دور کنید.

مراقب باشید، به خصوص زمانی که مهمانی می کنید

سفر انفرادی موفق به عنوان یک زن به عقل سلیم بستگی دارد. حواس‌تان به خودتان باشد و خودتان را هدف قرار ندهید: جواهرات گران‌قیمت را در خانه بگذارید، پول نقدتان را در خیابان پرتاب نکنید (در واقع باید حداقل مبلغی را به همراه داشته باشید)، و به غریبه‌ها اعتماد نکنید. سعی کنید از برخی رفتارهای مخاطره‌آمیز همچون پیاده‌روی شبانه اجتناب کنید. درک مخاطرات تا حدودی بستگی به خود شما و جایی که سفر کرده‌اید نیز دارد. پس حواستان به مسائل مخاطر‌آمیز باشد.

با سایر مسافران زن شریک شوید

سفر انفرادی به این معنی نیست که باید همیشه و حتما تنها باشید! زیبایی سفر تنهایی این است که اغلب فرصت‌هایی برای ملاقات با افراد جدید را دارید و می‌توانید در آن فرصت‌ها که بسیار مناسب به نظر می‌رسد، افرادی را به عنوان دوست انتخاب کنید. این موضوع باعث می‌شود تا نگرانی‌ها، پیروزی‌ها و چالش‌های یکدیگر را در حین سفر به خوبی درک کنید.

امنیت خود را به خطر نیندازید

وقتی با خطری جدی مواجه شدید بهتر است مقاومت نکنید. مثلا اگر کسی به یکباره گوشی شما را قاپید به جای تعقیب آن فرد، به جستجوی راه‌های بهتر مانند پیگیری قانونی بپردازید. ممکن است احساس شکست ناپذیری کنید، اما احمقانه است که خود را در موقعیت‌های بالقوه خطرناک قرار دهید.
شاید حتی با پیگیری قانونی نیز به نتیجه نرسید؛ اما نتیجه نهایی برای شما از دست رفتن گوشی و یا کالای دیجیتال است که آن را می‌توانید دوباره به دست آورید؛ اما اگر به مقابله با خطر بپردازید، احتمال آسیب رسیدن به شما زیاد است.
منطقی باشید و به این فکر کنید که زندگی شما ارزشمند است و ارزش ندارد به خاطر برخی مسائل جان خود را به راحتی از دست بدهید. علاوه بر این می‌توانید از روش‌هایی چون بیمه‌های مربوطه نیز استفاده کنید تا اگر در حین سفر خسارتی به شما رسید، به راحتی آن را جبران کنید.

خانواده و دوستان خود را در جریان موقعیت خود قرار دهید

البته بدیهی است که همه قبل از سفر این کار را می‌کنند، اما ممکن است در سفر خود به قدری سرگرم شوید که عزیزان خود را در جریان آخرین محلی که در آن قرار دارید نگذارید! حواستان به افرادی باشد که در خانه به شما اهمیت می‌دهند و بدانید که اگر آنها پیام یا تماسی از شما دریافت نکنند نگران خواهند شد.
پس چرا در کاری که با حداقل هزینه مانند خرید شارژ ایرانسل و یک تماس آسان قابل انجام است و علاوه بر آنکه می‌تواند خانواده‌تان را از نگرانی درآورد و امنیت شما را نیز بیشتر کند، تعلل می‌کنید؟ پس لازم است هم قبل از حرکت، پیش‌نویس برنامه سفر خود را برای آن‌ها ارسال کنید و هم اطلاعات تماس اقامتگاه و تورهایی را که در آن ثبت‌نام کرده‌اید را به آنها اطلاع دهید. اگر انجام تماس یا ارسال پیام‌ها نیز برایتان طاقت‌فرسا است، می‌توانید از طریق کانال‌های رسانه‌های اجتماعی با آنها در تماس باشید!

مواردی که به آنها اشاره شد تنها برخی از نکات ضروری برای خانم‌ها در مسافرت‌های تنهایی است. به این موارد می‌توان نکات دیگر را نیز اضافه کرد، با این حال موارد مورد اشاره از مهمترین مواردی هستند که توجه به آنها می‌تواند سفری ایمن و خوش را برای همه خانم‌ها به همراه آورد.

Tags: , , , , , , ,

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پل ورسک، شاهکار معماری ایرانی در مازندران
ارز مسافرتی چیست و چگونه ارز مسافرتی بگیرید؟

تور یکروزه پلنگ دره | ۰۲.۰۶.۰۳

تور یکروزه آبشار ترز | ۰۲.۰۶.۰۳

تور ییلاق سوباتان | دو روزه ۰۲.۰۶.۰۲

تور آبشار ترز | یکروزه ۰۲.۰۴.۱۶

تور پلنگ دره | یکروزه ۰۲.۰۴.۱۶

تور رفتینگ | یکروزه ۰۲.۰۴.۱۶

تور آبشار جلسنگ | یکروزه ۰۲.۰۴.۰۲

تور پلنگ دره | یکروزه ۰۲.۰۴.۰۲

تور رفتینگ | یکروزه ۰۲.۰۳.۱۹

تور گلاب گیری | یکروزه ۰۲.۰۳.۰۵

فهرست