وبلاگ

بحرالمیت یا دریای مرده

دریای مرده از عجیب ترین مکان های روی کره زمین است. اگر شنا بلد نیستید این دریاچه می تواند محل خوبی برای شما باشد زیرا در آن هرگز غرق نخواهید شد. بحرالمیت یا دریای مرده، دریاچه ای بین اردن و فلسطین است که به دریاچه ارومیه ایران بسیار شباهت دارد. این دریاچه کم عمق یکی از دیدنی هایی است که در سفر به اردن هرگز نباید فراموش شود. 


معرفی دریاچه بحر المیت

بحر المیت یکی از کم ارتفاع ترین نقاط کره زمین است که ۴۲۰ متر پایین تر از سطح دریا قرار گرفته است و در قاره آسیا و شهر امان اردن قرار دارد. این دریاچه بسیار شور است و دارای بلورهای نمکی زیبایی در اطراف خود می باشد که می تواند منظره ای فوق العاده برای بازدیدکنندگان به وجود آورد. این دریاچه به دلیل شوری که دارد، دارای خواص درمانی نیز می باشد.

همانطور که متوجه شدید، دریای مرده در واقع یک دریاچه است و به دریا و یا اقیانوس دیگری راه ندارد و تنها رودخانه اردن به این دریاچه می ریزد. دریای مرده میزان نمکی ۹.۶ برابر اقیانوس ها دارد و رودخانه اردن که به آن می ریزد نیز در کم کردن میزان شوری آن نقشی ندارد و در دریاچه تبخیر می شود. این دریاچه با ۳۳.۷ درصد غلظت مواد محلول، شورترین دریاچه دنیا شناخته شده است.

بحرالمیت دارای آب و هوایی منحصر به فرد می باشد و دارای ۳۳۰ روز آفتابی در سال است که علت آن را می توان  احاطه شدن دریاچه توسط محیط بیابانی جست و جو کرد. به دلیل همین آب و هوای آفتابی و بیابانی دمای هوا در طول روز به ۶۰ تا ۱۰۰ درجه سانتیگراد می رسد اما این دما مانع آفتاب گرفتن گردشگران نمی شود زیرا لایه های طبیعی محافظتی در مقابل اشعه یو وی موجود در این منطقه آفتاب گرفتن بدون سوختن را در این مکان میسر کرده اند.

بحر المیت یعنی چه؟

بحر المیت در زبان عربی به معنای دریای مرده، همان نام دیگر دریاچه، می باشد. این دریاچه جالب و منحصر به فرد روز به روز کوچک تر می شود. گفته می شود که این دریاچه با اینکه ممکن است به نقطه اشباع برسد اما هرگز کاملا تبخیر نخواهد شد.

چرا به بحرالمیت دریای مرده می گویند؟

نام بحر المیت از آن جهت روی این دریاچه گذاشته شده است که هیچ جانور و یا گیاهی در آن زندگی نمی کنند. دلیل این امر را می توان شوری بسیار بالای دریاچه دانست. البته امروزه تحقیقاتی انجام شده است که نشان می دهد جانوران کوچکی مانند بعضی از باکتری را در ته دریاچه زندگی
می کنند.

علت غرق نشدن در بحرالمیت

بحر المیت دریاچه ای دوست داشتنی برای افرادی است که شنا بلد نیستند، زیرا در این دریاچه غرق نخواهند شد. غلظت نمک دریاچه باعث می شود افراد بدون اینکه دست و پایی بزنند روی آب باقی بمانند. در واقع شنا کردن در این دریاچه غیر ممکن است زیرا با پا گذاشتن در دریاچه گویی به وسیله ای شناور متصل شده اید.

شناور ماندن روی دریاچه مرده به آن معنا نیست که این دریاچه کشته نمی دهد. متاسفانه امکان غرق شدن در دریاچه همچنان وجود دارد زیرا حرکت سخت در آب این دریاچه باعث می شود نتوانید به راحتی خود را به ساحل و یا خشکی برسانید و با ماندن در آب الکترولیت بدن تان خالی شود. این کار منجر به صدمه به کلیه ها و مسموم شدن و در نهایت مرگ افراد می شود.

Tags: , , , , , ,

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

۶ نکته مهم برای تغذیه در هتل
ترمینال های پروازهای فرودگاه مهرآباد

تور یکروزه پلنگ دره | ۰۲.۰۶.۰۳

تور یکروزه آبشار ترز | ۰۲.۰۶.۰۳

تور ییلاق سوباتان | دو روزه ۰۲.۰۶.۰۲

تور آبشار ترز | یکروزه ۰۲.۰۴.۱۶

تور پلنگ دره | یکروزه ۰۲.۰۴.۱۶

تور رفتینگ | یکروزه ۰۲.۰۴.۱۶

تور آبشار جلسنگ | یکروزه ۰۲.۰۴.۰۲

تور پلنگ دره | یکروزه ۰۲.۰۴.۰۲

تور رفتینگ | یکروزه ۰۲.۰۳.۱۹

تور گلاب گیری | یکروزه ۰۲.۰۳.۰۵

فهرست