وبلاگ

پیست های اسکی ایران

کشور ایران سرزمین پهناوری است و هر گوشه از آن شرایط آب و هوایی مختلفی دارد. برخی از مناطق آن بیابانی و خشک، گروهی مرطوب و معتدل و بعضی کوهستانی هستند. وجود دو رشته کوه مرتفع البرز و زاگرس و قله های مرتفع آن در بسیاری از روزهای سال از برف پوشیده شده اند و همین امر موجب شده تا شرایط عالی برای علاقه مندان به ورزش پر هیجان اسکی ایجاد شود. پیست های اسکی ایران هر سال میزبان تعداد زیادی از علاقه مندان به ورزش اسکی هستند که از شهرهای مختلف برای تفریح به این منطقه می آیند. در ادامه با ما همراه شوید تا این پیست ها را به صورت مختصر به شما معرفی کنیم.

پیست اسکی دیزین

اگر نگوییم بهترین پیست اسکی ایران، اما بی‌تردید دیزین یکی از بهترین پیست‌های اسکی کشورمان است. پیست دیزین اولین پیست اسکی کشورمان محسوب می‌شود که فدراسیون جهانی اسکی آن را برای برگزاری مسابقات رسمی تایید کرده است. این پیست در شمال شهر تهران در منطقه گاجره قرار گرفته و حدود ۷۱ کیلومتر با شمشک فاصله دارد. پیست دیزین بین ۲۶۵۰ تا ۳۶۰۰ متر از سطح دریا فاصله دارد و طول آن ۵/۷ متر است. امکانات رفاهی مناسبی نظیر هتل، رستوران و… در این پیست وجود دارد تا آسایش مسافران تامین شود. برای دسترسی به پیست دیزین ۳ تله کابین، ۲ تله سیژ، ۷ تله اسکی بشقابی و یک تله اسکی چکشی در نظر گرفته شده است.

پیست اسکی شمشک

پیست شمشک بعد از دیزین دومین پیست اسکی بزرگ ایران است. این پیست که در شمال شرقی تهران و در فاصله اندکی از روستای شمشک قرار گرفته ۹۵۰ متر طول دارد و ارتفاع آن ۲۵۵۰ تا ۳۰۵۰ متر از سطح دریاست. نورافکن‌های موجود در این پیست امکان اسکی در شب را نیز فراهم کرده‌اند.

برای دسترسی به این پیست ۲ عدد تله سیژ، ۲ عدد تله اسکی بشقابی و ۲ عدد تله اسکی چکشی در نظر گرفته شده است. در مجاور این پیست هتل و رستوران نیز برای رفاه حال بازدیدکنندگان وجود دارد. به‌علاوه اجاره ویلا شمشک نیز گزینه مناسب دیگری برای اقامت در این منطقه است. زمان مناسب برای اسکی در پیست شمشک اوایل آذر ماه تا اواسط فروردین ماه است.

پیست اسکی توچال

پیست توچال در انتهای خیابان ولنجک و در منطقه شمیرانات قرار گرفته و ۳ پیست مجزا دارد. پیست قله ۱۲۰۰ متر طول دارد و ارتفاع آن ۳۵۵۰ تا ۳۸۵۰  است. پیست دوم در دامنه غربی قرار گرفته و ۹۰۰ متر طول دارد. ارتفاع این پیست ۳۵۵۰ تا ۳۷۵۰ متر است. پیست سوم که حدفاصل ایستگاه هفتم تا پنجم قرار گرفته، حدود ۵۵۰۰ متر طول و ۲۹۴۰ تا ۳۷۵۰ متر ارتفاع دارد. برای دسترسی به این پیست ۳ خط تله سیژ، ۳ خط تله کابین و یک خط تله اسکی در نظر گرفته شده است. زمان مناسب برای رفتن به این پیست از اواسط آبان تا اواخر خرداد ماه است. این پیست یک هتل نیز دارد تا علاقه‌مندان به اسکی بتوانند در آن اقامت کنند.

پیست اسکی آبعلی

پیست آبعلی در جاده هراز و در نزدیکی شهر آبعلی قرار دارد. این پیست که در ۷۵ کیلومتری تهران قرار گرفته، یکی از قدیمی‌ترین پیست‌های اسکی ایران است و ۲۶۵۰ متر ارتفاع دارد. برای دسترسی به این پیست یک عدد تله‌کابین، ۵ عدد تله اسکی بشقابی، یک عدد تله سیژ و ۳ عدد تله اسکی چکشی وجود دارد. فصل مناسب برای استفاده از این پیست اواسط دی ماه تا اواخر اسفند ماه است.

پیست اسکی دربندسر

پیست دربندسر در فاصله ۵۷ کیلومتری شمال شرق تهران و در روستای دربندسر قرار دارد. این پیست ۳۰۰ هکتار وسعت و ۲۶۰۰ تا ۳۰۵۰ متر ارتفاع دارد. برای دسترسی به این پیست باید از تله سیژ یا تله اسکی بشقابی استفاده کرد. بهترین زمان برای استفاده از این پیست از دی تا فروردین ماه است.

پیست اسکی پولادکف

این پیست در ۵ کیلومتری شهر سپیدان قرار گرفته و حدود ۸۵ کیلومتر با شیراز فاصله دارد. پیست اسکی پولادکف با ۵۰۰ هکتار مساحت و ۳۴۰۰ متر ارتفاع دومین پیست بین‌المللی کشور محسوب می‌شود. پیست اسکی دیگری با نام سپیدان فاصله اندکی نسبت به پیست پولادکف دارد. امکانات رفاهی از جمله هتل و سالن غذاخوری در این پیست تاسیس شده تا علاقه‌مندان بتوانند شب را در این محل بگذرانند. تله کابین، ۲ عدد تله اسکی و ۸ دستگاه موتور برقی برای دسترسی میهمانان به این پیست درنظر گرفته شده‌اند. جالب است بدانید که تقریبا در تمام طول سال می‌توان در این پیست اسکی کرد.

پیست اسکی سپیدان (پیست تربیت بدنی فارس)

پیست سپیدان در فاصله ۱۰ کیلومتری پیست اسکی پولادکف و در ۵ کیلومتری شهر اردکان فارس قرار دارد. مساحت این پیست ۵۰ هزار مترمربع است و ۲۶۵۵ متر ارتفاع دارد. برای دسترسی به این پیست می‌توان از بالابر و تله اسکی استفاده کرد. اگر قصد اسکی در این پیست را دارید، توصیه می‌کنیم سری هم به آبشار مارگون که در نزدیکی این پیست قرار دارد بزنید. همانند پیست پولادکف در این پیست نیز می‌توان اغلب ایام سال را به اسکی بازی کرد.

پیست اسکی فریدونشهر

این پیست در ۳ کیلومتری فریدونشهر و در ۱۸۰ کیلومتری غرب اصفهان قرار گرفته است. پیست فریدونشهر یکی از بهترین پیست های اسکی ایران محسوب می‌شود.  شیب این پیست از ۳۵ تا ۷۰ درجه است و برای دسترسی به آن باید از بالابر، تله اسکی و تله سیژ استفاده کرد. رستوران، پارکینگ، زیپ لاین و سورتمه از امکانات موجود در پیست فریدونشهر است. آبان تا فروردین ماه بهترین زمان برای استفاده از این پیست محسوب می‌شود.

پیست اسکی کاکان

این پیست که به آن پیست اسکی دنا نیز می‌گویند در ۱۸ کیلومتری شهر یاسوج قرار دارد و یکی از جاهای دیدنی یاسوج محسوب می‌شود. ارتفاع این پیست ۲۶۰۰ متر است و ۶۰۰ متر طول دارد. اسکی‌بازان برای دسترسی به پیست می‌توانند از بالابر یا تله اسکی بشقابی استفاده کنند. در محدوده پیست غذاخوری آماده پذیرایی از میهمانان است، اما برای اقامت باید به یاسوج بروند. بهترین زمان استفاده از پیست اسکی کاکان دی ماه تا اواخر اسفند است.

پیست اسکی نسار بیجار

پیست نسار در جنوب غربی شهر بیجار و در فاصله ۱۴۲ کیلومتری سنندج قرار دارد. ارتفاع این پیست ۲۳۵۰ متر است و ۹۰۰ متر طول دارد. پیست بیجار از امکاناتی نظیر رستوران و پارکینگ برخوردار است. میهمانان برای دسترسی به این پیست اسکی باید از تله کابین یا تله سیژ استفاده کنند. بهترین زمان استفاده از پیست نسار از دی تا اواخر اسفند ماه است.

پیست اسکی چلگرد (کوهرنگ)

پیست چلگرد حدود ۹۰ کیلومتر شهرکرد و در دامنه زاگرس قرار دارد. طول این پیست ۸۰۰ متر است و برای دسترسی به آن از بالابر استفاده می‌شود. تونل و آبشار کوهرنگ از جاذبه‌های اطراف این پیست چلگرد است.

پیست اسکی سهند

پیست سهند در ۳۹ کیلومتری جنوب شرقی تبریز قرار دارد. طول این پیست ۱۲۰۰ متر است و برای دسترسی به آن باید از بالابر استفاده کرد. بهترین زمان برای استفاده از پیست اسکی سهند ۶ ماه دوم سال است.

پیست اسکی آلوارس

اگر وسعت ملاک رتبه‌بندی باشد، می‌توان گفت بهترین پیست اسکی ایران پیست آلوارس است. پیست آلوارس در دامنه کوه سبلان قرار دارد. این پیست که در ۲۴ کیلومتری سرعین و ۱۲ کیلومتری روستای آلوارس قرار دارد، بزرگترین پیست کشورمان از نظر وسعت است. آلوارس ۳۲۰۰ متر ارتفاع دارد و برای دسترسی به آن باید از تله سیژ و بالابر استفاده کرد. بهترین زمان برای استفاده از این پیست از اوایل پاییز تا بهار است.

پیست اسکی تاریک دره

پیست تاریک دره در فاصله ۱۰ کیلومتری همدان و در دامنه کوه الوند قرار گرفته است. مسیر رسیدن به این پیست از دره عباس آباد و گنج نامه می‌گذرد. این پیست تقریبا ۱۶۰۰ متر طول دارد و یکی بهترین پیست های اسکی ایران به شمار می‌آید. بهترین زمان برای استفاده از این پیست فصول پاییز و زمستان است.

پیست اسکی شیرباد

پیست شیرباد حدود ۳۵ کیلومتر با شهر مشهد فاصله دارد و تنها پیست اسکی شرق کشور است. این پیست که در دامنه کوه بینالود قرار گرفته ۱۲۰۰ متر طول دارد. بهترین زمان برای رفتن به این پیست آذر تا فروردین ماه است.

پیست اسکی پاپایی

پیست پاپایی در ۴۵ کیلومتری جنوب غربی زنجان و ۳ کیلومتری شهرستان ایجرود قرار گرفته است. این پیست ۲۱۵۰ متر ارتفاع دارد و طول آن به ۶۰۰ متر می‌رسد. شیب ملایم پاپایی باعث شده تا این پیست برای افراد مبتدی مناسب باشد. برای دسترسی به این پیست باید از تله اسکی استفاده کرد. امکاناتی مانند رستوران و اقامتگاه در این پیست برای رفاه میهمانان وجود دارد.

پیست اسکی پیام

این پیست که در سال ۱۳۴۸ تاسیس شد یکی از قدیمی‌ترین پیست‌های اسکی کشورمان محسوب می‌شود که برای تمرین، ورزش و برگزاری مسابقات مناسب است. پیست اسکی پیام در ۱۵ کیلومتری شهر مرند واقع در استان آذربایجان شرقی قرار دارد. این پیست دارای ۱۸۰۰ متر ارتفاع دارد و مساحت آن برابر با ۳۰ هکتار است. از امکانات این پیست می‌توان به بالابر، تلکس مخصوص بانوان، رستوران و پارکینگ اشاره کرد.

پیست اسکی خور

پیست اسکی خور در فاصله ۳۰ کیلومتری کرج و ۲۳ کیلومتری روستای خور قرار دارد. این پیست با ارتفاع ۲۸۰۰ تا ۳۰۰۰ متر دارای دو مسیر به طول‌های تقریبی ۳۵۰ و ۱۸۵۰ متر است. اسکی بازان با استفاده از تله اسکی بشقابی می‌توانند به این پیست دسترسی داشته باشند. از دیگر امکانات این پیست می‌توان به رستوران و برف کوب اشاره کرد. این پیست اسکی در استان مرکزی است و در ۲۵ کیلومتری شازند و ۵۵ کیلومتری اراک قرار دارد. طول پیست شازند ۶۰۰ متر و ارتفاع آن ۲۷۶۰ متر است. از امکانات این پیست می‌توان به رستوران و ۳ تله سیژ اشاره کرد. بهترین زمان برای مراجعه به این پیست دی تا فروردین ماه است.

پیست اسکی خوشاکو

پیست خوشاکو در منطقه راژان و در فاصله ۲۵ کیلومتری غرب ارومیه قرار دارد. مساحت این پیست ۵۰ هزار مترمربع است و از سطح دریا حدود ۳۲۰۰ متر ارتفاع دارد. اگرچه در اغلب ماه‌های سال خوشاکو پوشیده از برف است، اما بارش‌های زیاد باعث تعطیلی آن می‌شود. زمان مناسب برای استفاده از این پیست ۶ ماه دوم سال است.

پیست اسکی سقز

پیست سقز یا ورزنه در گردنه خان و در محور سقز به بانه قرار گرفته است.  این پیست ۱۲۰۰ متر طول دارد و حداقل ۶ ماه از سال (پاییز و زمستان) پوشیده از برف است. گردشگرانی که به این پیست می‌روند، می‌توانند سری هم به سقز زده و از بازار این شهر دیدن کنند. به‌علاوه می‌توانند از قلعه تاریخی زیویه نیز دیدن کنند.

Tags: , , , , , , , , ,

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

تیلاکنار، خیره کننده ترین جنگل عباس آباد
کوسه ناقلدی، جشنی برای پایان سیاهی زمستان

تور یکروزه پلنگ دره | ۰۲.۰۶.۰۳

تور یکروزه آبشار ترز | ۰۲.۰۶.۰۳

تور ییلاق سوباتان | دو روزه ۰۲.۰۶.۰۲

تور آبشار ترز | یکروزه ۰۲.۰۴.۱۶

تور پلنگ دره | یکروزه ۰۲.۰۴.۱۶

تور رفتینگ | یکروزه ۰۲.۰۴.۱۶

تور آبشار جلسنگ | یکروزه ۰۲.۰۴.۰۲

تور پلنگ دره | یکروزه ۰۲.۰۴.۰۲

تور رفتینگ | یکروزه ۰۲.۰۳.۱۹

تور گلاب گیری | یکروزه ۰۲.۰۳.۰۵

فهرست