وبلاگ

چشمه کانی گراوان

چشمه کانی گراوان، در دشتی یکدست سبز و زیبا قرار دارد. این چشمه که در فاصله ی ۲ کیلومتری شهرستان ربط و در ۱۲ کیلومتری شمال شرقی شهرستان سردشت در استان آذربایجان غربی واقع شده اند دارای آب  معدنی و گازدار است. چشمه را جنگل های بلوطی و آبشارهای فصلی در برگرفته است.

در میان دشت سازه ی آهکی قرار دارد که با نزدیک شدن به آن می توانید، چشمه گراوان را ببینید. از هر سوی به این سازه بنگرید، شکل و حجمی متفاوت خواهید دید. این سازه ی آهکی به دشت سبز منطقه زیبایی دو چندان داده است.  چشمه کانی گراوان، چشمه ی آهکی چند میلیون ساله است که جریان آب آهک دار آن طی سالهای باعث ایجاد سازه آهکی عجیب و منحصر به فردی شده است.

چشمه کانی گراوان یکی از جاذبه های طبیعی شهرستان سردشت می باشد که در میان کوهستان های سرسبز و جنگل های بلوط این منطقه به مانند نگینی می درخشد و آبی جوشان از آن بیرون می آید. این چشمه از جاذبه های مهم طبیعی شهرستان سردشت در استان آذربایجان غربی می باشد و در فاصله ۱۲ کیلومتری شمال شرقی سردشت قرار گرفته است. سردشت از شهرستان های شناخته شده و کرد نشین می باشد که با جاذبه های طبیعی خود هرساله پذیرای مهمانان بسیاری می باشد.

رفتن به چشمه کانی گراوان از آن دسته سفرهایی است که نه تنها مقصد زیباست بلکه مسیر نیز خود بخشی از سفر است. مسیری که به چشمه کانی گراوان می رسد, از میان درختان و تپه های سرسبز می گذرد. چشم انداز زیبای بهاری کانی گروان و رودخانه پر آب هرمز در این فصل, استفاده از آبی که دارای املاح معدنی است, صدای دلنشین جوشش آب چشمه, دشت های مجاور و جنگل های زیبای منطقه همه و همه دلیل هایی هستند که باید این جاذبه بی نظیر را دید.

 دورنمای این سازه طبیعی را که جلوه ای خاص به دشت های اطراف خود بخشیده است حتما ببینید. تضاد رنگ سنگ های سخت چشمه با دشت های سبز اطراف باعث شاخص تر شدن آن شده است. این سازه آهکی که در طول زمان تغییر شکل داده است, با انباشه شدن املاح روی هم به وجود آمده است. فرم آن مخروطی شکل می باشد و ۲۰ متر ارتفاع دارد.

وجه تسمیه: کانی به معنی چشمه و گراوان به معنی آب سنگین است.

نحوه دسترسی:

برای دیدن چشمه کانی گراوان, از شهرستان سردشت به سمت شهرستان مهاباد بروید. پس از عبور از شهر راور، با گذراندن یک جاده یک کیلومتری خاکی که با پیچ‌های متعدد از میان مزارع , دشت ها و جنگل‌های بلوط عبور می‌کند، به این چشمه می‌رسید. چشمه روی کوه سنگی به رنگ قرمز و کرم واقع شده است. برای رسیدن به چشمه کانی گروان, از شهرستان سردشت ۳۰ الی ۳۵ دقیقه راه در پیش دارید.

بهترین زمان بازدید :

در فصل بهار که چشمه و رودخانه پرآب می شود بهترین زمان بازدید می باشد. البته سیمای یخ زده چشمه در فصل زمستان نیز بسیار زیبا می باشد.

Tags: , , , , , ,

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

چوگان | ورزش کهن ایران باستان
قلعه هاگوارتز ایران

تور یکروزه پلنگ دره | ۰۲.۰۶.۰۳

تور یکروزه آبشار ترز | ۰۲.۰۶.۰۳

تور ییلاق سوباتان | دو روزه ۰۲.۰۶.۰۲

تور آبشار ترز | یکروزه ۰۲.۰۴.۱۶

تور پلنگ دره | یکروزه ۰۲.۰۴.۱۶

تور رفتینگ | یکروزه ۰۲.۰۴.۱۶

تور آبشار جلسنگ | یکروزه ۰۲.۰۴.۰۲

تور پلنگ دره | یکروزه ۰۲.۰۴.۰۲

تور رفتینگ | یکروزه ۰۲.۰۳.۱۹

تور گلاب گیری | یکروزه ۰۲.۰۳.۰۵

فهرست