وبلاگ

کارت واکسن کرونا؛ راهنمای تصویری دریافت و نکات مهم

افزایش آمار واکسیناسیون جهانی و کاهش آمار مبتلایان به ویروس کرونا سبب شده است بسیاری از محدودیت‌های مسافرتی ناشی از کرونا با سختگیری‌های کمتری انجام شود. در حال حاضر یکی از الزامات سفر به کشورهای خارجی، تزریق واکسن کرونا است که از طریق کارت واکسن کرونا به راحتی می‌توان مدرک آن را تهیه کرد. از این جهت در مطلب پیش‌رو به صورت کامل و تصویری توضیح می‌دهیم که چگونه می‌توانید کارت واکسن دیجیتال کرونا را تهیه کنید.

الزام کارت واکسن کرونا برای سفرهای خارجی

تا ماه‌های گذشته، مهم‌ترین مدرکی که مسافران برای سفرهای خود به آن نیاز داشتند تست منفی PCR بود. اما اکنون با گسترش واکسیناسیون ارائه کارت واکسن دیجیتال به یک اصل مهم‌ تبدیل شده است که پیش نیاز دریافت آن تزریق واکسن مورد تائید کرونا است. هر کشور واکسن‌های مختلفی را مورد تائید خود قرار داده است که پیش‌تر گفتیم کشورهایی که واکسن سینوفارم را قبول دارند و کشورهایی که آسترازنکا را قبول دارند کدامند. به طور کلی واکسن‌های سینوفارم و آسترازنکا در بسیاری از کشورهای خارجی مورد تائید هستند و با تزریق آن‌ها و دریافت کارت واکسن هوشمند می‌توانید به سفر بروید. هرچند هنوز کشورهایی هستند که بدون کارت واکسن کرونا بین المللی و فقط با تست PCR هم اجازه ورود مسافران خارجی را می‌دهند برای مثال در شرایط جدید سفر به ترکیه گردشگران خارجی که واکسن کرونا را تزریق نکرده باشند، فقط با ارائه تست PCR منفی می‌توانند به این کشور سفر کنند. البته شهروندان ایرانی برای سفرهای خارجی خود چه به کشورهایی که داشتن کارت واکسن کرونا اجباری کرده‌اند چه نکرده باشند، موظف به تزریق واکسن کرونا و دریافت کارت واکسن کرونا برای سفر خارجی خود هستند. حدود سه ما پیش بود که در لست سکند از ایجاد سامانه‌ کارت دیجیتال واکسن کرونا برای مسافران سفرهای خارجی گفتیم و اکنون به منظور اجباری شدن کارت واکسن کرونا برای سفرهای خارجی آموزش تصویری آن را برای شما به اشتراک می‌‎گذاریم.

نحوه دریافت کارت واکسن کرونا برای سفر خارجی

پس از تزریق واکسن به سامانه دریافت کارت واکسن کرونا به آدرس salamat.gov.ir مراجعه کنید و رو گزینه ثبت نام واکسن دیجیتال انگلیسی کلیک کنید. سپس شرایط مذکور در سایت سلامت را مطالعه کنید و جهت تائید آن روی «گزینه متوجه شدم» کلیک کنید.

بعد از آن صفحه‌ای همانند تصویر زیر برای شما باز خواهد شد که برای دریافت کارت واکسن کرونا باید اطلاعاتی از قبیل شماره گذرنامه، شماره همراه، نام و کد ملی را وارد کنید. توجه داشته باشید افرادی که بیشتر از ۱۸ سن دارند باید شماره تلفنی را وارد کنند به نام خودشان ثبت شده باشد، در غیر این صورت باید همان شماره‌ای را وارد کنند که جهت تزریق واکسن کرونا ثبت کرد‌‌ه‌اند.

در نهایت پس از ثبت اطلاعات یک کد ۶ رقمی به شماره همراهتان ارسال می‌شود که با وارد کردن آن، آدرس اینترنتی کارت واکسن کرونا فرستاده می‌شود.

در غیر این صورت اگر با هرگونه خطا و مغایرت در اطلاعات (مانند تداخل تاریخ تزریق واکسن) مواجه شدید به آدرس salamat.gov.ir  مراجعه کنید و فرم گزارش خطا را تکمیل کنید. توصیه می‌شود حداقل ۲ هفته قبل از سفر خارجی، کارت واکسن کرونا را بگیرید.

کارت کرونا دیجیتال فارسی

حتی اگر قصد سفرهای خارجی هم نداشته باشید، بر اساس محدودیت‌های جدید احتمالا برای حضور در یکسری از اماکن خاص مانند اماکن فرهنگی، موزه‌ها و باشگاه‌های ورزشی به کارت واکسن دیجیتال فارسی نیاز خواهید داشت. مراحل دریافت کارت کرونا دیجیتال فارسی همانند انگلیسی مراحل مشابه دارد، با این تفاوت که نیازی به وارد کردن شماره پاسپورت نخواهید داشت. در آخر چنانچه مراحل آن را انجام دهید لینکی برای شما پیامک می‌شود که شبیه به تصویر زیر است.
توجه داشته باشید که مراحل گفته شده برای اشخاصی کارآمد است که یک یا دو دور از واکسن‌های مورد تائید مانند سینوفارم، بهارات، آسترازنکا، اسپوتینک V و کوو ایران برکت را تزریق کرده‌ باشند، در غیر این صورت کارت واکسن دیجیتال برای آن‌ها صادر نمی‌شود.

کارت واکسن کسانی که خارج از کشور واکسن زده‌اند

تعدادی از ایرانیان در کشورهای دیگر واکسن کرونا تزریق کرده‌اند و حالا با ایجاد سامانه کارت واکسن این سوال پیش می‌آید که اگر واکسن کرونا خارج از کشور تزریق کرده‌ایم چطور می‌توانیم کارت واکسن دریافت کنیم؟ نگران نباشید! کسانی که در کشورهای خارجی اقدام به تزریق واکسن کرونا کرده‌اند هم می‌توانند به راحتی کارت واکسن دریافت کنند فقط باید به معاونت بهداشت شهرشان مراجعه کنند و با راستی‌ آزمایی تزریق واکسن، کارت واکسن کارت واکسن دیجیتال کرونا را دریافت کنند. مدارکی که باید حین مراجعه به معاونت بهداشت باید همراه داشته باشید عبارتند از:

کپی کارت ملی (پشت و رو)
کپی صفحه اول گذرنامه
صفحه مهر ورود و خروج (مرتبط با سفر به کشور مربوطه)
کپی کارت واکس خارجی
تکمیل اطلاعات فرم در محل

Tags: , , , , , , , ,

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

برج آزادی | نماد پایتخت ایران
سفر با حیوان خانگی؛ نکاتی که باید بدانید

تور یکروزه پلنگ دره | ۰۲.۰۶.۰۳

تور یکروزه آبشار ترز | ۰۲.۰۶.۰۳

تور ییلاق سوباتان | دو روزه ۰۲.۰۶.۰۲

تور آبشار ترز | یکروزه ۰۲.۰۴.۱۶

تور پلنگ دره | یکروزه ۰۲.۰۴.۱۶

تور رفتینگ | یکروزه ۰۲.۰۴.۱۶

تور آبشار جلسنگ | یکروزه ۰۲.۰۴.۰۲

تور پلنگ دره | یکروزه ۰۲.۰۴.۰۲

تور رفتینگ | یکروزه ۰۲.۰۳.۱۹

تور گلاب گیری | یکروزه ۰۲.۰۳.۰۵

فهرست